Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۲۷
کد مطلب : ۵۲۲۱
در اداره کل هوایی ،فضایی و نقشه های مبنایی و مدیریت نقشه نگاری و اطلس های ملی سازمان نقشه برداری کشور صورت گرفت:

پایش پدیده ریزگردها در استان خوزستان در بازه سه روزه ۱۲ الی ۱۴ اسفند ۱۴۰۰

با توجه به اقدامات سازمان نقشه برداری کشور در راستای پایش پدیده ریزگرد در سطح کشور، نتایج به دست آمده از پردازش پروداکت ماهواره سنتینل ۵ در بازه زمانی ۱۲ الی ۱۴ اسفندماه ۱۴۰۰، نشان از ورود ریزگرد ها در بسیاری از شهرهای استان خوزستان در روز جمعه مورخ ۱۳ اسفندماه داشته است.
پایش پدیده ریزگردها در استان خوزستان در بازه سه روزه ۱۲ الی ۱۴ اسفند ۱۴۰۰
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور به نقل از اداره کل هوایی ،فضایی و نقشه های مبنایی و مدیریت نقشه نگاری و اطلس های ملی سازمان ؛با اعلام هشدار سطح نارنجی اداره کل هواشناسی خوزستان در روز پنجشنبه مورخ 12 اسفند 1400 نسبت به ورود گرد و خاک به این استان در روز جمعه با منشا کشور عراق، رییس اداره حفاظت محیط زیست آبادان از میزان 6 هزار و 831 میکروگرم بر متر مکعب گرد و خاک در ساعات ابتدایی روز جمعه 13 اسفند 1400 خبر داد. این در حالی است که این مقدار گرد و خاک بیش از 45 برابر میزان استاندارد می باشد.
با توجه به اقدامات سازمان نقشه برداری کشور در راستای پایش پدیده ریزگرد در سطح کشور، نتایج به­ دست آمده از پردازش پروداکت ماهواره سنتینل 5 در بازه زمانی 12 الی 14 اسفندماه 1400، نشان از ورود ریزگرد­ها در بسیاری از شهرهای استان خوزستان در روز جمعه مورخ 13 اسفندماه داشته­ است. براساس نقشه به دست آمده در روز 12 اسفندماه 1400، با توجه به عدم ورود گرد و خاک به کشور، بازه رنگی تعیین شده حاکی از عدم وجود ریزگرد در شهرهای غربی و جنوب غربی استان خوزستان داشته و این در حالی است که براساس نقشه تهیه شده از توزیع ریزگرد­ها در تاریخ 13 اسفند و با ورود گرد و خاک به کشور، بسیاری از شهرهای استان خوزستان همانند اهواز، سوسنگرد، هویزه، جنگیه، شوش، شوشتر، شادگان، آبادان به شدت درگیر این پدیده شده ­اند. اگرچه براساس نقشه تهیه شده از تاریخ 14 اسفند، از شدت درگیری شهرهای استان­ خوزستان با پدیده ریزگرد کاهش یافته اما هم­چنان در بخش­های جنوبی و شمال غربی استان خوزستان، این پدیده فعال می باشد.

نقشه­ های تهیه شده از 3 روز متوالی 12 الی 14 اسفند:
 
 
 
 
https://fa.ncc.gov.ir/vdcb.5bsurhb58iupr.html
ncc.gov.ir/vdcb.5bsurhb58iupr.html