Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۸
کد مطلب : ۵۸۵۵
پس از درخواست وزارت امور خارجه کشور از سازمان نقشه‌برداری کشور انجام شد:

عضویت سازمان نقشه‌برداری کشور در کمیته منابع انسانی و توسعه پایدار سازمان همکاری اقتصادی (اکو)

پس از درخواست وزارت امور خارجه کشور از سازمان نقشه‌برداری کشور جهت عضویت در کمیته منابع انسانی و توسعه پایدار سازمان همکاری اقتصادی (اکو)، با حضور نماینده این سازمان در جلسه این کمیته در سی‌و‌سومین نشست شورای برنامه‌ریزی منطقه‌ای اکو، سازمان نقشه‌برداری کشور به شکل رسمی به عضویت در این کمیته انتخاب شد.
plusresetminus
به گزارش اداره همکاری‌های بین‌الملل و صدور خدمات مهندسی سازمان نقشه‌برداري کشور، پس از درخواست وزارت امور خارجه کشور از سازمان نقشه‌برداری جهت عضویت در کمیته منابع انسانی و توسعه پایدار سازمان همکاری اقتصادی (اکو)، با حضور نماینده سازمان در جلسه این کمیته در سی‌و‌سومین نشست شورای برنامه‌ریزی منطقه‌ای اکو، سازمان نقشه‌برداری کشور به شکل رسمی به عضویت در این کمیته انتخاب شد.

سی و سومین نشست کمیته برنامه‌ریزی منطقه ای اکو (RPC) با حضور اعضای کشورهای عضو اکو به شکل حضوری/مجازی (ترکیبی) از 26 دی ماه الی 29 بهمن 1401 در دبیرخانه سازمان همکاری اقتصادی(اکو) در حال برگزای می‌باشد و نماینده سازمان نقشه‌برداری کشور علاوه بر شرکت در جلسات کمیته انرژی، معدن و محیط زیست، در جلسه کمیته منابع انسانی و توسعه پایدار اکو نیز شرکت کرد و به ارائه نقطه نظرات سازمان پرداخت.

تاسیس کمیته "منابع انسانی و توسعه پایدار (HRSD)“ برای اولین بار تحت عنوان «برنامه ظرفیت سازی ECO-UNDP » در دبیرخانه در سال 2003 پیشنهاد شد. پس از دو سال فرآیند مشاوره، در سال 2005 نهایی و از اول ژانویه 2006 اجرا شد.
 
کمیته HRSD  مسئول توسعه منابع انسانی، توسعه اجتماعی، کاهش خطر بلایا، امور کنترل مواد مخدر، سلامت، فقرزدایی است که تحت عنوان "بخش F: رفاه اجتماعی و محیط زیست" چشم انداز ECO 2025 پوشش داده شده است. این ریاست در چهار حوزه اولویت اصلی دارد که به ترتیب توسعه پایدار، کاهش خطر بلایا، بهداشت و آموزش است.
 
کاهش خطر بلایا (DRR) یکی از مهمترین حوزه های اولویت دار برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار است. بنابراین، هشتمین کنفرانس وزیران اکو در مورد کاهش خطر بلایا در (17 مارس 2021) "چارچوب منطقه ای اکو برای کاهش خطر بلایا" و "نقشه راه اجرای ECORFDRR (2021-2025)" را به تصویب رساند و کشورهای عضو تشویق شدند تا به پروتکل «داده‌های همزمانی رویداد زلزله‌شناسی » که توسط جمهوری ترکیه پیشنهاد شده بپیوندند.
 
علاوه بر این، آموزش نیاز اساسی برای بهبود منابع انسانی برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار است. بنابراین، این کمیته در فعالیت های آموزشی متعددی مانند آموزش ها، دوره ها و کارگاه های آموزشی مرتبط با اهداف توسعه پایدار مشارکت داشته است. در این زمینه، دومین کارگاه آموزشی تحت عنوان "انتقال ریسک بلایا از طریق بیمه" که به دنبال ایجاد درک مشترک در مورد خطر بلایا و آب و هوا در بین کشورهای عضو اکو، تقویت حاکمیت ریسک و تاب آوری و انتقال ریسک بلایا و آب و هوا از طریق بیمه در ژوئیه 2022 برگزار شد.

سازمان نقشه برداری کشور به جهت تجربه ۷۰ ساله خود در حوزه نقشه، اطلاعات مکانی و مدیریت بحران، می تواند کمک بسزایی در موضوعات مرتبط با کاهش خطر بلایا در منطقه ایفا کند.
https://fa.ncc.gov.ir/vdce.n8nbjh8vn9bij.html
ncc.gov.ir/vdce.n8nbjh8vn9bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


#